רפואה

חזון: מטא – העמותה לפיתוח התודעה שואפת לסייע לחולים לפתח את תודעתם, וללמדם את אמנות הריפוי העצמי ושיפור איכות חייהם בשיתוף פעולה עם יחידת הנשים במחלקה האונקולוגית בביה”ח איכילוב.

התהליכים בשיטת ה”מטאיזם” – מאפשרים לכל אדם ללמוד להכיר ולנהל את התודעה בכוחות עצמו. זוהי פילוסופיית חיים מעשית, בעלת מתודולוגיה שיטתית להתבוננות ופיענוח עצמאי של המציאות, תוך הקניית טכניקות לעבודה פנימית, וכלים לעבודה עצמית המתבטאת ומשתקפת במציאות החיצונית. לאחר ניסיון רב שצברנו בטיפולים אונקולוגיים משולבים בעבודת תודעה, יש לנו את הזכות להשפיע בשדה הרפואה הקונבנציונלית, ולסייע בשילובה עם הרפואה התודעתית. 

בשיתוף פעולה עם פרופ’ תמר ספרא, מנהלת יחידת הנשים במחלקה האונקולוגית בביה”ח איכילוב, פתחנו במחקר אינטגרטיבי חדשני ומשותף שמטרתו להוכיח באופן אמפירי את כוחה של התודעה בריפוי עצמי ובשיפור איכות החיים, דבר שיאפשר לאותן נשים, כמו גם לעשרות אלפי חולות נוספות, להיטיב עם עצמן ועם בריאותן. 

נכון לשנת 2022, המחקר נמצא בעיצומו, ובו משתתפות עשרות מטופלות אונקולוגיות ראשונות. עשרות נוספות ממתינות כבר לקבוצה הבאה שתפתח בחודשים הקרובים, בשאיפה לסיים את השנה עם 200 מחלימות שעברו את התהליכים. כדי להיכנס למחקר החדשני, מטופלות אלה עוברות אבחון פסיכולוגי מותאם המוודא שהן כשירות ובשלות לכך. לאחר כניסתן לתוכנית, מטופלות אלה נפגשות בקבוצה אינטימית במחלקה מדי שבוע במהלך 3 חודשים, ועוברות תהליך עומק המסייע להן להחזיר את הכח הביתה, אליהן ואל גופן.

התהליך מונחה ע”י מנהלת מחלקת בריאות בתפיסת המטאיזם, נורית כהן, מומחית לריפוי עצמי של גוף-נפש, ולצידה פסיכיאטרית מקצועית, אשר עוקבת אחר התהליך ומתעדת את הממצאים הנחקרים.

את המחקר מנהלת פרופ’ תמר ספרא, מנהלת המרכז לסרטן האישה, במערך האונקולוגי בבי”ח איכילוב יחד עם צוות מחקר העוקב אחר הנשים ומשתמש במדדי איכות חיים עולמיים כדי להעריך את תרומת התהליך. לאחר קבלת התוצאות, המדדים נבחנים ומושווים לקבוצת ביקורת.

בימים אלה בתי חולים ומחלקות נוספות דופקים על דלתנו בבקשה לעריכת מחקר דומה במחלקות השונות. נוכל להיענות לבקשות אלה, ככל שיהיו לנו את המשאבים הנדרשים.

פרופ׳ תמר ספרא

מנהלת יחידת הנשים במחלקה אונקולוגית, איכילוב מנהלת המחקר

נורית כהן

מנהלת מחלקת בריאות במרחב מודעות מנחה ומובילת המחקר

ד"ר לירון שריקי

מנהלת מחלקת נוער בבית חולים פסיכאטרי "עלמה" פסיכאטרית מלווה

כוחה של התודעה בריפוי עצמי, ויעילות הכלים בסיוע להחלמה ושדרוג איכות החיים אצל חולים ומחלימים.